TOKİ erken ödeme indirimi başvurusu nasıl yapılır?

toki
toki

TOKİ Sorgulama ekranı

TOKİ borç sorgulama ekranı arama motorlarında sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. TOKİ’den ev satın alan ve borcunu ödeyerek tapusunu hemen almak isteyenler için indirim kampanyası 23 Eylül’de başlamıştı. 18 Ekim’e kadar devam edecek TOKİ indirim kampanyasından hem ev hem de iş yeri alanlar belli koşullara uymak şartı ile yararlanabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan indirim kampanyasında bu yıl ikincisi düzenleniyor. 18 Ekim’e kadar devam edecek kampanyadan hem ev hem de iş yeri alanlar belli koşullara uymak şartı ile yararlanabilecek.

Bu yıl ikincisinin düzenlendiği kampanyada peşin ödemelerde %22 oranında indirim yapılacak. %22 indirim kampanyasından bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabilecek. Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde %22 indirim kampanyasından faydalanabilecek.

Kampanyadan faydalanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları, Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek. Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları 23 Eylül-18 Ekim tarihlerinde ilgili bankaya başvuruda bulunabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.

İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor.

Kampanyadan, satışları 2018 yılı haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2018 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış olan konut ve iş yerleri sahipleri yararlanacak. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasına dâhil edilmedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: