Bankaların 0,99 faiz kampanyalı konut kredisi masrafları ne kadar?

Bankaların faiz
Bankaların faiz

Bankaların 0,99 faiz kampanyalı konut kredisi masrafları merak ediliyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını 500 bin TL’ye kadar %0.99 faiz oranıyla müşterilerine sunuyor. Bankaların 0,99 faiz uygulamasının başladığı 5 Ağustos’tan itibaren konut sektöründe hareketlilik yaşandı.

Bu indirimlerin ardından bu hafta içerisinde 35 bin kişi bankalardan konut kredisi talebinde bulundu. Konut kredilerinin yanında bankaların konut kredisi masrafları da en çok merak edilen konu. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kanunu ile bankaların konut kredisinde uygulayabileceği masraflar belirlenmiştir.

Bankalar kredi verirken tahsis ücreti haricinde, istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti, değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi ücretleri alamaz. Kredi tahsis ücreti kredinin binde beşini geçemez. Bireysel finansal tüketicilerden alınacak ücretler 3 Ekim 2004 tarihinde karara bağlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiştir. Bu yönetmelik ile belirlenen ana ücretler yalnızca kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti ve taşınmaz rehin ücretidir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Masrafları;

Ziraat Bankası’nın %0.99 faiz oranlı kampanyalı konut kredisinde BDDK’nın belirlediği üç resmi kalem adı altında uyguladığı masraflar ve sigortalar şunlardır:

Ziraat Bankası ekspertiz ücreti olarak 573 TL ile 2068 TL arasında bir ücret uygulamaktadır. İpotek tesis ücreti için 153 TL, kredi tahsis ücreti için de kredinin %0.50’si kadar komisyon uygulanmaktadır. Ziraat Bankası’nın masraflar dahil sigortalar haricinde konut kredisi senelik maliyet oranı %12.8’e denk gelmektedir. Banka zorunlu uygulanan sigortalar kapsamında ise tüketiciye göre değişiklik göstermekle birlikte senelik 110 TL hayat sigortası, ortalama yıllık 180 TL de konut sigortası bedeli almaktadır.

Vakıfbank Konut Kredi Masrafları;

Vakıfbank konut kredisi ürünleri kapsamında kredinin %0.5’i kadar kredi tahsisi ücreti, 350 TL taşınmaz rehin ücreti ve 1000 TL ile 3000 TL arası ekspertiz ücreti almaktadır. Bankanın ilgili kalemler ve faiz oranlarının senelik maliyeti ise %12.9’a denk gelmektedir. Vakıfbank krediye ek olarak uygulanan zorunlu hayat sigortası kapsamında ortalama 310 TL almaktadır. Vakıfbank gecikme dönemlerinde her ihbaname için 7,80 TL masraf uygulamaktadır.

Halkbank Konut Kredisi Masrafları;

Halkbank konutun krediye konu değer tespiti için ortalama 800 TL ekspertiz ücreti talep etmektedir. Ayrıca ipotek tesisi için 155 TL ve kredinin %0.5’i kadar da kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Halkbank hesaplı evim konut kredisinin senelik maliyet oranı %12.8’e denk gelmektedir. Bankanın sigortalar adı altında uyguladığı ücretler krediye göre değişiklik göstermektedir.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: