Patron Çıldırdı! Ev Alana Otomobil Bedava

Ev Alana Otomobil
Ev Alana Otomobil

Konut faizlerinde yaşanan düşüş sonrasında sektörde de her müteahhit pastadan en büyük payı alabilmek için kampanya başlattı.

Konut kredilerindeki düşüş sonrasında ev alımları yeniden hareket kazanmaya başladı. Müteahhitlerde durumu kendilerince fırsata dönüştürmek için yeni kampanyalar başlatarak satışlarını artırma çabası içerisine girdi. Pek çok müteahhit elindeki konutları nakde çevirip stoklarını azaltmaya çalışıyorlar.

Ev Satışları Durma Noktasındaydı

Konut sahibi olmak isteyen pek çok vatandaş banka kredilerinin yüksek faizli olmasından dolayı hiçbir şekilde konut alımı içine giremiyorlardı. Bu durum inşaat sektörünü sıkıntıya düşürmüştü. Bankaların yüksek faizli kredi sağlıyor olması ellerinde nakit olan insanlarında paralarını faize yatırarak değerlendirmelerini sağlıyordu. Bu durum konut satışlarını neredeyse durma noktasında getirirken Merkez Bankasının da müdahalesi sonrasında piyasa yeniden hareketlenmeye başladı.

Merkez Bankası faizlere müdahale etmiş ve 425 baz puan indirimi yapmıştı. Bunun ardından kamu bankalarının indirime geçmesi ise bugün gelinen noktada banka kredi faizlerinin 0,99’lara inmesine neden oldu. Bu da konut sektörünün can verdi. Konut satışları yeniden artışa geçerken müteahhitlerde bir ev alana bedava otomobil kampanyasıyla sektörde kendilerine dikkat çekmeye çalışıyorlar.

İnşaat Sektöründe Rekabet Kızıştı

Yapılan indirim ve kampanyalar piyasayı hareketlendirirken vatandaşlarda bu şanstan yararlanabilmek için yatırımlarını bu alana doğru çevirmeye başladı. Son 1 ayda yaşanan talep yoğunluğu ile konut stoklarının teker teker azalmasına fayda sağladı ve nakit akışının artmış olması da diğer sektörlerinde yüzünü güldürdü. Her müteahhit bu pastadan en büyük payı alabilmek adına büyük projelerde büyük kampanyalar yapmaya çalışıyorlar.

Kampanyalar yalnızca otomobillerle sınırlı kalmıyor. Bazı projelerde peşin alımlarda % 40’a varan indirimlerde mevcut. TOKİ ise ucuz konut projeleriyle sektörün daha da hareketlenmesine katkı sağlamaya çalışıyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: