İstanbul’da Deprem Eğitimi veriliyor

İstanbulda Deprem
İstanbulda Deprem

Depremden zarar gören ilkokulda eğitim devam ediyor!

26 eylülde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetindeki deprem sonrası binasında hasarlar oluşan Küçükçekmece’deki Gültepe İlkokulu’nda eğitime devam edilmesine veliler büyük tepki gösterdi.

Deprem sonrasında ilkokul binasının kolonlarındaki demirler açığa çıktı, beton parçaları yerlere düştü. İnceleme yapılan okulda eğitime devam kararı verildi. Ancak bazı veliler çocuklarını derslere göndermedi. Karara isyan eden veliler okulun sağlam olduğuna dair verilen raporu görmek istediler. Veliler, okul için iki rapor hazırlandığını, ilk raporun bina sağlamlığına dair olumsuz olduğunu, ikinci raporda ise binanın güvenilir olduğuna dair sonuç çıkarıldığını söyleyerek bu kararın kendilerini tatmin etmediklerini ifade ettiler.

Türkiye’nin afet ve depremler konusunda eğitim veren ilk ve tek afet temalı parkı olan Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı, İstanbul’da yaşanan 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından en yoğun günlerini yaşıyor. Geçtiğimiz yıl açılan, okulların düzenli olarak eğitim aldığı parkta, Kadıköy’de görev yapan 21 mahalle muhtarı için de afet eğitimi düzenlendi. Afet parkının sıradaki konukları Kadıköy Belediye Meclisi üyeleri olacak.

AFET PARKINA YOĞUN İLGİ

Kadıköy Belediyesi afete yönelik bilinçlendirme çalışmalarına Kozyatağı’nda bulunan Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim Parkı’nda devam ediyor. Randevu sistemi ile çalışan park, deprem öncesinde okullardan gelen talepler nedeniyle yoğun ilgi görüyordu. Yaşanan 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından eğitim talepleri arttı. Muhtarların, meclis üyelerinin, derneklerin de eğitim için sıraya girdiği parka şirketlerden de yoğun talep var.

EĞİTİME MUHTARLARDAN BAŞLANDI

Kadıköy Belediyesi, ilçe sınırlarında bulunan 21 mahalle muhtarı için Afet Eğitim Parkı’nda afet eğitimi düzenledi. Muhtarlara teorik eğitimin yanı sıra deprem simülasyonu ve 5D sinema ile uygulama da yapıldı. Afet eğitimi ile muhtarların mahallelerindeki örgütlenmeye önem vermeleri, rol model olmaları amaçlanıyor.

Öte yandan Kadıköy Belediyesi mahalle muhtarlarının önderliği ve gönüllülerinin katılımıyla mahalleleri örgütlemek için 2010 yılında hayata geçirdiği “Mahalle Ölçeğinde Toplum Tabanlı Afet Yönetim Projesi”ni de ilçe genelinde yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Bu proje kapsamında mahalle risk haritalarının oluşturulması ile toplanma alanları gibi fonksiyonel alanların sayısının arttırılması planlanıyor. Son deprem sonrasında Rasimpaşa ve Koşuyolu mahallelerinde örgütlenme çalışmaları başladı.

MECLİS ÜYELERİ DE SIRADA

Kadıköy Belediye Meclisi’nin Ekim ayı oturumlarında konuşan Şerdil Dara Odabaşı Meclis üyelerinin de Afet Eğitimi alması önerisinde bulundu. Kadıköy Bölgesinden seçilen meclis üyeleri Afet Parkında depreme yönelik eğitim alacak. Okulların yanı sıra şirketlerden de çok sayıda talep var. Afet Parkı’nda gelen talepleri karşılamak üzere düzenli olarak bilinçlendirme eğitimleri yapılacak. Bu eğitimler kapsamında 2 Kasım’da Temel Afet Bilinci Eğitimi düzenlenecek. Afet Parkındaki eğitimlere yönelik http://afet.kadikoy.bel.tr/ adresinden bilgi alınabilir.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: